Aktivity pre deti

Tretie Božie prikázanie a úloha z detskej sv. omše

Naposledy sme rozprávali o tom, čo máme a čo nemáme robiť v nedeľu a prikázaný sviatok. ZA domácu úlohu je napísať alebo nakresliť, čo máme robiť v nedeľu a vo sviatok. Za správnu odpoveď a splnenú úlohu získate ďalší bod do súťaže.

Druhé Božie prikázanie a úloha z detskej sv. omše

Na poslednej detskej sv. omši sme hovorili o druhom Božom prikázaní, ktoré znie: ,,Nevezmeš Božie meno nadarmo.“ Za domácu úlohu je nakresliť alebo napísať, kedy môžeme spomínať Božie meno. Kto domácu úlohu na detskú sv. omšu prinesie a bude správna, získa ďalší bod v našej súťaži o pekné ceny.

Adventný kalendár (úloha na celý advent)

Milé deti a rodičia! Počas adventu sa chceme pripraviť na príchod Pána Ježiša. Môžeme to urobiť tým, že sa viac budeme starať o svoju dušu a o svoje vzťahy, že budeme viac s ľuďmi, ktorých nám dal Pán Boh. Preto sme si pre vás pripravili Adventný kalendár, ktorý na každý deň od 1.12. do 24.12. obsahuje jednu úlohu. Ak túto úlohu splníte, vymaľujete postavu alebo predmet na obrázku. Ak by sa niekomu maľovať nechcelo, nevadí, ale bude super, ak počas adventu tieto úlohy všetky splní.

Úlohy pre deti na detskú sv. omšu

Červená streda

Milé deti, tento týždeň sme na sv. omšiach hovorili o prenasledovaných kresťanoch. Aj dnes sú veriaci ľudia kvôli svojej viere prenasledovaní, utláčaní a ponižovaní, niektorí dokonca uväznení a zabití. Nám sa tiež môže stať, že nám niekto ubližuje kvôli tomu, že sme veriaci.

Za domácu úlohu je nakresliť alebo napísať, ale nám môže niekto ubližovať preto, že sme veriaci a ako by sme sa mali proti tomu brániť. Bonusová úloha: nájsť na internete, koľko kresťanov je denne zabitých pre svoju vieru.

Milé deti, tento týždeň sme na detských sv. omšiach hovorili o tom, ako sa správať v kostole a v čom je kostol iný ako náš dom, kde bývame. Do kostola chodíme preto, lebo chceme byť svätí, lebo sa chceme podobať Pánu Bohu, lebo ho máme radi a chceme mu venovať svoj čas, keďže On je k nám veľmi štedrý a dáva nám veľa požehnaní a darov.

Za domácu úlohu máme nakresliť seba v kostole a pre starších (a tých, čo vedia písať): napísať tri veci, ktorí v kostole robíme a tri veci, ktorí v kostole nemôžeme robiť.

Omaľovánka – Zapáľme spolu 2. novembra sviečku pre život (2.-3.11.)

Tu si stiahni do mobilu aplikáciu – ADOPTUJ SI ŽIVOT

Milé deti 2. november je deň, kedy máme možnosť aj navonok dať najavo, že chceme chrániť všetky počaté detičky, ktoré rastú v mamkinom lone. Zápáľme spolu v stredu sviečku za nenarodené bábetká, položme ju doma do okna, aby ju bolo vidieť na ulicu a pomodlime sa potom krátko za naše bábetko ktoré sme si adoptovali.

Vašou úlohou na detskú sv. omšu bude priniesť omaľovánku, ktorá znázorňuje, že spolu všetci zapalujeme sviečku za naše adoptované dieťatko a sme s ním.

————————————————————————————————————–

Omaľovánka – Pán Ježiš v mamičkinom brušku (25.-27.10)

Milé deti, už piaty týždeň spolu sprevádzame a našou modlitbou a nežnosťou ochraňujeme nenarodené bábetko, ktoré sme si adoptovali. Aj Pán Ježiš bol takýmto bábetkom a pociťoval nežnosť a ochranu svojej mamky Panny Márie keď ho nosila vo svojom brušku pred tým než sa narodil. Našou úlohou bude vymaľovať obrázok Panny Márie a malého Ježiška v Jej lone.

————————————————————————————————————–

Modlitba za adoptované dieťatko (18.-20.10.2022)

Milé deti🙂 ešte stále máme október, mesiac ruženca a tento krát bude našou úlohou pomodliť sa na ruženci, ktorý sme minule vyrábali (alebo aj na inom) jedno tajomstvo ruženca za nami adoptované dieťatko. Ak sa vám podarí úlohu splniť, napíšte svoje meno na kartičku s adoptovaným dieťatkom, ktorú ste dostali naposledy (16 deň). Alebo ak ste ju stratili, či jednoducho ju nemáte, napíšte svoje meno na kúsok papiera. Túto podpísanú kartičku (či kúsok papiera) prineste na sv. omšu a položte na sivý vrchnák pred oltárom🙂 Tešíme sa na vás!

———————————————————————————————————-

Láskavé srdce Pána Ježiša

Naposledy sme si milé deti hovorili o krásnom sviatku, ktorý mal Pán Ježiš, teda o sviatku Jeho láskavého Srdca. V tomto Jeho veľkom srdci je zapísané meno každého z nás. Všetkých nás chce mať navždy v ňom a chce nás v ňom chrániť.

Vašou úlohou na túto poslednú detskú sv. omšu v tomto školskom roku bude namaľovať a vystrihnúť veľké srdce, do ktorého napíšte alebo namaľujte všetkých, ktorých máte radi.

—————————————————————————————————————

V náručí nebeského Ocka

Milé deti, v nedeľu mali naši ockovia sviatok – Deň otcov. Všetci máme ale jedného spoločného otecka, ktorým je náš nebeský Boh Otec a na nás stále čaká s otvoreným náručím plným lásky.

Vašou úlohou bude z lásky k Nemu a svojmu ockovi vymaľovať tento obrázok.

—————————————————————————————————————

Najsvätejšia Trojicanáš Boh, ktorý nás má veľmi rád.

Naposledy sme si milé deti rozprávali o Najsvätejšej Trojici, teda o našom Pánu Bohu, ktorý je v troch osobách – Boh Otec, Boh Syn a Boh Duch Svätý.

Vašou úlohou bude začať zajtrajšie ráno a deň tak, ako sme si vraveli na sv. omši: Keď vstaneme, poprosíme najprv Ducha Svätého, nech nám otvorí naše srdiečko pre Pána Ježiša, potom Pánu Ježišovi povieme čo máme na srdiečku a poprosíme ho o pomoc a potom povieme Bohu Otcovi, že mu to všetko dávame, nech sa o to postará. Komu sa podarí takto začať deň nech vymaľuje túto omaľovánku (budem sa pýtať) a donesie ju na sv. omšu.

—————————————————————————————————————

Milé deti, naposledy sme si hovorili o Duchu Svätom, ktorý nás ťahá do neba a ukazuje správnu cestu. Vašou úlohou na nasledujúcu sv. omšu je vymaľovať holubicu, ktorá znázorňuje Ducha Svätého a napísať alebo nakresliť k nemu nejakú prosbu, niečo, o čo by ste ho chceli poprosiť.

Pán Ježiš kŕmi naše srdce svojou láskou.

Milé deti, naposledy sme si hovorili o Ježišovi v Eucharistii, ktorý kŕmi naše srdiečko hladné po láske. V túto nedeľu niektorí z vás prijali prvý krát Pána Ježiša v Hostii do svojho srdca.

Úlohou na sv. omšu tento týždeň bude urobiť nejaký malý dobrý skutok, napríklad niekomu pomôcť alebo prejaviť trochu lásky svojim najbližším či kamarátom. Potom na papier nakresliť srdce a do neho napísať alebo nakresliť aký dobrý skutok to bol, ktorý ste urobili.

————————————————————————————————————–

Dávame do pozornosti Deviatnik pred 1. Sv. Prijímaním:

Sviatosť Eucharistie

https://www.facebook.com/FarnostLudrova

————————————————————————————————————–

Ježiš je sochár, ktorý z nás môže vykresať umelecké dielo a naučiť nás milovať

————————————————————————————————–

Panna Mária sa zjavila trom malým deťom vo Fatime

———————————————————————————-

Ježiš je dobrý Pastier, ktorému naozaj záleží na každom jednom z nás.

——————————————————————————————

Raňajky s Ježišom

Milé deti na poslednej sv. omši sme si hovorili, ako sa Pán Ježiš sa zjavil svojim učeníkom po svojom zmrtvychvstaní. Urobil zázrak, keď vďaka tomu, že počúvli Jeho slová a hodili po neúspešnom rybolove sieť ešte raz do mora z druhej strany, chytili veľké množstvo rýb až sa im loď potápala, toľko ich bolo. Potom sa s nimi najedol, aby im ukázal, že nie je žiadny duch ale skutočný človek s telom, ktoré je zmŕtvychvstalé a aby nám ukázal, že aj my raz takto vstaneme z mŕtvych.

Vašou úlohou na najbližšiu sv. omšu bude omaľovánka ktorá zobrazuje, to čo sa tam vtedy stalo.

———————————————————————————-

Milosrdný a Zmŕtvychvstalý Ježiš nám prináša Ducha Svätého a pokoj.

——————————————————————————————————————–

Pán Ježiš vstal zmŕtvych! Aleluja!

Milé deti, práve sme prežili nádherný týždeň Veľkonočných sviatkov, kedy sme spoločne s Pánom Ježišom počas Veľkonočného Trojdnia boli na Jeho ceste kedy za lásky k nám daroval svoj život (Veľký piatok) a aby nakoniec vstal zmŕtvych (Veľkonočná nedeľa) a ukázal nám že budeme žiť večne aj my. Na Slovensku tento život, ktorý nám dáva Pán Ježiš sa zobrazuje veľkonočnými vajíčkami, ktoré sú počas Veľkej noci symbolom tohto Života.

Vašou úlohou na tento týždeň bude doniesť na detskú sv. omšu jedno z veľkonočných vajíčok ktoré máte doma, najlepšie ak je nejako ručne zdobené alebo maľované či papierové, alobalové, vystrihnuté z papiera (nie čokoládové či cukríkové). Všetko je na vašej fantázii.

————————————————————————————————————–

Pán Ježiš kriesi Lazára a uzdravuje aj nás.

————————————————————————————————————–

Zvestovanie Pána – Ježiško sa pýta Panny Márie či bude jeho mamou.

Milé deti, minulý týždeň sme mali krásny sviatok Panny Márie, ktorý voláme Zvestovanie Pána, v ktorom slávime to, že Panna Mária bola s radosťou ochotná stať sa mamou Pána Ježiša a prijala ho pod svoje srdiečko. Vďaka tomu budeme môcť o deväť mesiacov, 25. decembra sláviť Vianoce – narodenie malého Ježiška.

Našou úlohou na nasledujúcu sv. omšu bude poďakovať sa Panne Márii, a to tak, že každý z vás jej prinesie na sv. omšu pár poľných kvietkov, ktoré sami nazbierate a položíme jej ich v kostole k jej nohám. Ak by sa pre zlé počasie nedalo ísť von nazbierať kvietky, môžete jej priniesť aj vystrihnuté z papiera podľa vašej fantázie a vymaľované (upozorňujem – nie iba vymaľované, aj vystrihnuté). (príklad viď na obrázku)

——————————————————————————————

Svätý Jozef

Naposledy sme si milé deti vraveli, že sv. Jozef je nám príkladom ako byť pre druhého oporou a tým, ktorý ochraňuje a neubližuje. Tiež že nás chce učiť ako sa usmievať a byť tými, ktorí prinášajú druhým do života radosť.

Vašou úlohou na najbližšiu sv. omšu bude vymaľovať obrázok sv. Jozefa, ktorý rozveseľuje Svätú rodinu.

——————————————————————————————

Premenenie na vrchu Tábor

Na poslednej detskej sv. omši sme si milé deti hovorili ako máme načúvať Ježišovmu hlasu vo svojom vnútri. Skúsme si teda pred každou modlitbou najskôr uvedomiť Ježišovu prítomnosť pri nás a takto akoby si nasadiť tie pomyselné sluchátka cez ktoré budeme počuť jeho hlas. To znázorňuje aj tento obrázok, ktorý bude vašou úlohou na nasledujúcu sv. omšu.

——————————————————————————————

Popolcová streda

Milé deti, naposledy sme si hovorili o tom, čo nás chce Pán Ježiš naučiť cez pôst – že nič z toho čo máme nie je zlé! Ale mali by sme sa naučiť používať to správne a tak, aby to slúžilo ľuďom okolo nás. Teda naučiť sa byť tu pre druhých a to čo máme používať pre dobro druhých. Toto nám chcel ukázať aj Pán Ježiš svojim pôstom na púšti, čo je znázornené aj v tejto omaľovánke, ktorá je vašou úlohou na nasledujúcu sv. omšu.

——————————————————————————————

Úloha na detskú sv. omšu (Sv. Otec)

Milé deti, na poslednej sv. omši sme spolu rozprávali o sv. otcovi Františkovi, ktorý dostal od Pána Ježiša úlohu aby viedol nás a tiež celú cirkev a ukazoval nám smer.

Vašou úlohou na najbližšiu sv. omšu je vymaľovať omaľovánku, ktorá znázorňuje, ako Duch Svätý vedie pápeža Františka v tom, aby ukazoval celej zemeguli smer, ktorým nás chce Pán Ježiš viesť.

——————————————————————————————

Úloha na nasledujúcu detskú sv. omšu (Valentín)

Milé deti, naposledy sme sa zhovárali o sv. Valentínovi, ktorý je ochrancov vzťahov a lásky medzi ľuďmi a o láske našich rodičov.

Vašou úlohou na najbližšiu sv. omšu je vyrobiť alebo nakresliť srdce, do ktorého napíšete: Ocko, Mamka, ľúbim(e) Vás! a toto srdce im podarujete. Nezabudnite ho tiež priniesť na sv. omšu.

———————————————————————————–

Úloha na detskú sv. omšu v súvislosti so Svetovým dňom chorých.

Milé deti, tak ako sme si vraveli na poslednej sv. omši, vašou úlohou bude tento krát navštíviť niekoho chorého alebo staršieho človeka, buď vo vašom okolí alebo aj v rodine a pod.

Môžete mu venovať trochu čas, pozhovárať sa, prípadne mu niečo priniesť, všetko je na vašej fantázii. Potom sa spolu odfotiť a túto spoločnú fotku poslať na náš e-mail: TU 🙂

alebo facebook do správy: TU 🙂

————————————————————————

Spomienka Preblahoslavenej Panny Márie Lurdskej – Svetový deň chorých.

Počas roka máme viacero krásnych sviatkov P. Márie. Okrem týchto veľkých sviatkov si počas roka P. Máriu pripomíname viacerými spomienkami. Spomienka Panny Márie Lurdskej 11. februára sa týka zjavenia P. Márie malému dievčaťu Bernadette vo francúzskych Lurdoch Od roku 1992 je to aj svetový deň chorých.

Táto omaľovánka milé deti bude vašou úlohou na najbližšiu sv. omšu.

—————————————————————————–

Sviatok Obetovania Pána v chráme

Tento sviatok nám pripomína udalosť, keď Panna Mária a sv. Jozef priniesli malého Ježiška 40 dní po jeho narodení do jeruzalemského chrámu, aby ho zasvätili a odovzdali Bohu.

Skladačka a omaľovánka: Vašou úlohou milé deti na sv. omšu bude poskladať skladačku, vymaľovať ju a napísať, kto sa na obrázku nachádza. Stačí si vytlačiť dve nasledujúce strany, jednotlivé obrázky vystrihnúť a poskladať ako puzzle do konečnej podoby.

Advent – C – Adventná cesta s Máriou a Jozefom

Deň dvadsiaty siedmy: piatok po 4. adventnej nedeli – Pozvať Ježiška

(už len dnes do večera 🙂 )

24. december: Milé deti, dnes naša milá skupinka – svätá rodina spolu s verným oslíkom – s ktorými sme celý advent spolu putovali, prichádzajú do Betlehema. V noci sa narodí malý Ježiško – najväčšia radosť svätého Jozefa, Panny Márie a nás všetkých! Hľadajú miesto, kde by sa mohli ubytovať, ale v celom Betleheme sa nenašiel nikto, kto by bol ochotný uchýliť pod svoju strechu unavenú mamičku, ktorá má už každú chvíľu porodiť dieťatko Ježiška. Vyzerá to tak, že im neostáva nič iné, len ostať vonku na konci Betlehema v biednej maštaľke.

Keďže sme milé deti celú cestu prežívali s nimi, nenechajme dnes Pannu Máriu s malým Ježiškom vonku aby im bolo v tejto maštaľke zima, ale nájdime si dnes chvíľku, keď zavrieme svoje oči, povieme im nech sa idú trošku zohriať v našom srdiečku a nežne sa s nimi porozprávame.

Nezabudnime sa dnes večer obliecť do vianočných šiat, zaspievať Ježiškovi pesničku, ktorú sme sa pred pár dňami pre neho naučili.

Ježiško vitaj dnes medzi nami! Tešíme sa z Teba prajeme ti Všetko najlepšie k narodeninám!

———————————————————–

Počúvaj | Laura - Združenie mladých
Dajte si ale pozor, aby vaše srdcia neboli zašpinené
zbytočnými starosťami a hriechom, hovorí Pán Ježiš 🙂

Milé deti! 1. adventnou nedeľou sa začal advent a Pán Ježiš nám v evanjeliu 1. adventnej nedele hovorí, že “naše vykúpenie sa blíži!“ A vraví: “Dajte si ale pozor, aby vaše srdcia neboli zašpinené zbytočnými starosťami a hriechom. Snažte sa byť vždy pripravení. Stále sa preto modlite a čakajte na môj príchod.“ My sa teda v tomto čase adventu budeme snažiť vypnúť všetko čo chce ublížiť nášmu srdiečku a nastaviť svoje ušká na Pána Ježiša 🙂

Začíname spoločnú cestu. Každý deň počas tohto adventu budeme po nej kráčať s P. Máriou a sv. Jozefom splnením malej úlohy na konkrétny deň. Takto budeme počúvať, čo nám chce Pán Ježiš povedať, a spolu s Pannou Máriou a sv. Jozefom sa každý deň tešiť a čakať na Jeho príchod cez Vianoce.

Deň dvadsiaty šiesty: štvrtok po 4. adventnej nedeli – Poďakovať za to že, v nás býva.

(už len 2 dni 🙂 )

Už zajtra večer 🙂

Milé deti, svätému Jozefovi s Pannou Máriou (a teda aj nám 🙂 ) zostávajú už len posledné dva dni cesty – dnes a zajtra už iba do večera. Prídu na miesto, ktoré si vyvolil Boh, aby sa tam narodil. Podobne, takýmto miestom, ktoré si vyvolil Boh aby v ňom mohol bývať sme aj my sami a naši rodičia to dobrému Bohu dovolili, keď nás dali pokrstiť a potom nám o Ňom hovorili, aby sme ho poznali.

Našou dnešnou úlohou bude nájsť spomienku na náš deň krstu, napísať si na lístok dátum a miesto svojho krstu, mená krstných rodičov a kňaza, ktorý nás krstil. Potom tento lístok položíme k jasličkám v ktorých už zajtra večer bude spinkať malý Ježiško a poďakujeme Mu za to (dnes) modlitbou Zdravas Mária… a tiež za to, že Ho poznáme.

Deň dvadsiaty piaty: streda po 4. adventnej nedeli – Chvíľu bez “T“

(už len 3 dni 🙂 )

Počúvaj | Laura - Združenie mladých

Svätý Jozef s Pannou Máriou sa stále viac približujú k Betlehemu. Na svojej ceste zažili množstvo veselých aj náročnejších chvíľ. Napriek rôznym zložitým situáciám sa im podarilo prejsť veľký kus cesty a sú už blízko svojho cieľa a to aj vďaka tomu, že sa niekedy ak bolo treba, vedeli zriecť aj svojho pohodlia alebo zábavy, ktorá by ich zdržala na ceste a potom všetko ešte viac skomplikovala.

Dnes sa milé deti skúsime pripojiť k ním na ich ceste tak, že si dáme niektorú časť dňa bez “T“ – telky, telefónu, tabletu. Teda niektorú z tých chvíľ počas dňa, ktoré zvyčajne strávime na telefóne, tablete či telke a tento čas využijeme na to, aby sme si napríklad poupratovali vo svojej izbe, dali do poriadku svoje hračky, urobili niečo o čo nás poprosili mamka s ockom alebo si znova precvičili pieseň pre Ježiška, ktorú sme sa naučili včera.

Deň dvadsiaty štvrtý: utorok po 4. adventnej nedeli

(už len 4 dni 🙂 )

Milé deti. Od vtedy, čo Panna Mária a svätý Jozef putovali do Betlehema a narodil sa malý Ježiško, vzniklo veľmi veľa piesni o tejto krásnej udalosti. Aj Panna Mária už cestou do Betlehema spievala malému Ježiškovi v jej lone a pripravovala si aj so svätým Jozefom uspávanky, ktoré mu budú spievať keď sa narodí.

Dnes, milé deti budeme mať aj my za úlohu pripraviť si tak ako oni nejakú pesničku pre malého Ježiška keď sa narodí. Vyberieme niektorú z tých krásnych vianočných pesničiek, ktorú ešte nepoznáme, naučíme sa ju spievať a takto prekvapíme touto piesňou Ježiška pri Štedrej večeri.

https://www.youtube.com/watch?v=0a3JnyMCqUE

https://www.youtube.com/watch?v=gf30wzFDu7M

https://www.youtube.com/watch?v=5lpVX4BBrH8

Deň dvadsiaty tretí: pondelok po 4. adventnej nedeli – Povedať Prepáč!

(už len 5 dní 🙂 )

Milé deti, Ježiško, ktorý sa má o chvíľu narodiť v Betleheme a na ktorého sa svätý Jozef s Pannou Máriou už veľmi tešili, to najdôležitejšie čo ľuďom na zem z neba doniesol bola láska. Prišiel nám odhaliť ako veľmi nás dobrý Boh má rád. A ukázať nám ako sa aj my máme medzi sebou mať radi, aby sme boli šťastný.

To čo nás často robí nešťastnými je, že si niekedy navzájom robíme zle či už slovom alebo konaním. Niekedy je to nechtiac a niekedy aj schválne. Nič ale nie je stratené. Na to, aby znova zvládla medzi nami láska, ktorú priniesol malý Ježiško, často stačí ak tomu druhému úprimne povieme prepáč. A toto bude aj naša dnešná úloha. Skúste porozmýšľať, komu ste možno nejako ublížili a poproste ho o prepáčenie ak ste na to doteraz zabudli.

Deň dvadsiaty druhý: 4. adventná nedeľa – Urobiť tajný dobrý skutok.

(už len 6 dní 🙂 )

Cestou, ako svätý Jozef a Panna Mária kráčali do Betlehema, stretali rôznych ľudí. Niektorí z nich boli v núdzi a potrebovali pomôcť. Jozef s Máriou neváhali a snažili sa im pomôcť ak to bolo možné, lebo mali ľudí radi a aj oni sami často prijali pomoc od druhých keď boli v núdzi. Najradšej robili tieto dobré skutky tajne, tak, že človek ktorému pomohli o tom nevedel.

Dnes budeme mať za úlohu milé deti urobiť podobne nejaký tajný dobrý skutok pre našich blízkych. Môžme niečo, čo mali urobiť oni, spraviť za nich, tajne im vložiť pod vankúš a takto im darovať niečo čo je naše, napr. sladkosť alebo hračku, alebo vymyslieť iné podobné veci a takto ich prekvapiť.

Deň dvadsiaty prvý: sobota po 3. adventnej nedeli (nedeli radosti)

(už len 7 dní 🙂 )

Milé deti, tak ako sme včera hovorili o tom ako svätý Jozef s Pannou Máriou trávili chvíle v spoločnom oddychu, tak bude tomu aj dnes. Na ich ceste do Betlehema nechýbala námaha, práca, povinnosti, rôzne nepredvídateľné udalosti ale aj chvíle oddychu strávené spoločne, ktoré si veľmi vážili.

Dnes milé deti, budeme mať teda podobnú úlohu ako včera. Včera to bola spoločná chvíľa pri rozprávke z knihy a dnes sa podobne pokúsime vybrať nejaký adventný – vianočný film alebo rozprávku pre celú rodinu.

Deň dvadsiaty: piatok po 3. adventnej nedeli (nedeli radosti) – Pripraviť spoločnú chvíľku

(už len 8 dní 🙂 )

Svätý Jozef kráča po ceste a v ruke drží uzdu, ktorou vedie verného oslíka. Oslík si s radosťou vykračuje a ešte stále nevie, že na chrbte nesie toho najväčšieho Kráľa kráľov a Jeho mamu. Panna Mária je vďačná oslíkovi aj svätému Jozefovi za ich starostlivosť. Z času na čas zastavia, aby sa posilnili skromným jedlom alebo aby si oddýchli a strávili spoločnú chvíľu, vďačný jeden za druhého.

Dnes milé deti, skúsime aj my pripraviť spoločnú chvíľu pre všetkých doma. Poprezeráme knihy ktoré doma máme, vyberieme nejakú peknú adventnú – vianočnú rozprávku a spolu s ostatnými si ju prečítame.

Deň devätnásty: štvrtok po 3. adventnej nedeli (nedeli radosti) – Uvidieť dobré vlastnosti druhých

(už len 9 dní 🙂 )

Počas cesty do Betlehema, ako ubiehali noci a dni, Panna Mária bola vďačná za svätého Jozefa, ktorý musel vyriešiť mnohé prekážky, ktoré ich na ceste postretli a veľmi si ho vážila. Podobne aj svätý Jozef si veľmi vážil Pannu Máriu, videl mnohé dobré vlastnosti ktoré mala a mal v nej oporu. Oni si tieto veci vedeli navzájom povedať a jeden druhému za nich poďakovať.

Dnes, milé deti skúsime porozmýšľať o každom v našej rodine, ktorá vec sa nám na ňom páči, a povieme mu o tom (a tak v ňom zapáliť svetielko radosti).

Deň osemnásty: streda po 3. adventnej nedeli (nedeli radosti) – Myslieť na blízkych

(už len 10 dní 🙂 )

Milé deti, svätý Jozef s Pannou Máriou keď kráčali do Betlehema, nemysleli iba na svoje záležitosti a svoju cestu, ale spomínali si aj na svojich blízkych, ktorí ostali v Nazarete a prosili dobrého Pána Boha pre nich o všetko potrebné.

My dnes budeme mať za úlohu spomenúť si na svojich dedkov a babky, zavolať im, spýtať sa ako sa majú a trochu sa s nimi porozprávať. Potom rovnako ako svätý Jozef a Panna Mária sa za nich pomodlíme.

Deň sedemnásty: utorok po 3. adventnej nedeli (nedeli radosti)

(už len 11 dní 🙂 )

Milé deti, keď svätý Jozef a Panna Mária na svojej ceste premýšľali o tom čo sa s nimi deje, že im niečo oznámil anjel, že cestujú do Betlehema, že Mária čaká Ježiška, dokázali postupne chápať tieto veci najmä preto, lebo poznali Sv. písmo – bibliu, často si ju čítali a vedeli, čo sa v ňom hovorí o Záchrancovi (Ježiškovi), ktorý vyslobodí ľudí od zla. Poznali proroctvá o tom, kde a ako sa má narodiť a všetko čo bolo s tým spojené. To im pomáhalo lepšie sa zorientovať v situácii v ktorej sa nachádzali a porozumieť tomu, čo od nich dobrý Pán Boh chce.

Dnes milé deti budeme mať za úlohu aj my spolu si prečítať niečo z biblie. A bude to príbeh o maličkom, odvážnom Dávidovi a veľkom, nebezpečnom Goliášovi – 1 Sam 17, 1-58

Deň šestnásty: pondelok po 3. adventnej nedeli (nedeli radosti) – Urobiť radosť

(už len 12 dní 🙂 )

Milé deti, dnes je pondelok po 3. adventnej nedeli, ktorú voláme aj nedeľou radosti. Pán Boh nás pozýva, aby sme v tomto týždni skúsili byť veselší a najmä, aby sme robili radosť druhým. Svätý Jozef, hoci bol na namáhavej ceste , sa veľmi tešil, že má po svojom boku Pannu Máriu a rovnako Panna Mária sa veľmi tešila, že má pri sebe svätého Jozefa. A obaja sa spolu nedočkavo (podobne ako my 🙂 ), tešili na Ježiška, ktorý sa mal už o chvíľu narodiť.

Pred nedávnom ste milé deti mali úlohu urobiť radosť Ježiškovi a zaspievať mu pesničku, ktorou by ste Mu ukázali ako sa na Neho tešíte. Dnes bude vaša úloha podobná. Zaspievajte dnes nejakú veselú pieseň ockovi a mamke, čím im vyjadrite ako ich máte radi a takto im urobte radosť.

Deň pätnásty: 3. adventná nedeľa (nedeľa radosti) – Byť poslušný

(už len 13 dní 🙂 )

Dnes milé deti v čítaniach na sv. omši budeme počuť o tom, že máme radosť. Tiež budeme počuť Jána Krstiteľa, ako nám hovorí aby sme boli dobrí a tak pripravili malému Ježiškovi cestu, aby sa mohol narodiť aj v našom srdiečku. Panna Mária so sv. Jozefom robili radosť Bohu tým, že Mu boli poslušný a napr. poslúchli aj výzvu cisára Augusta ktorý nariadil vykonať súpis všetkých obyvateľov kráľovstva. A tak opustil Nazaret v ktorom bývali a vydali sa do Betlehema. Tak sa mohlo naplniť proroctvo, že Mesiáš sa narodí v Betleheme. 

Dnes milé deti aj my podobne pripravíme cestu Ježiškovi do nášho srdiečka a urobíme radosť Jemu aj rodičom tým, že budeme dnes poslušný.

Deň štrnásty: sobota po 2. adventnej nedeli – Povedať Bohu ako ho máme radi

(už len 14 dní 🙂 )

Milovať Boha nadovšetko, to bol postoj svätého Jozefa a Panny Márie. Mali ho radi celým svojim srdcom a často Mu to cez deň hovorili. Pozdravili Ho keď ráno vstali, keď ich pošteklil slnečnými lúčmi, poslali Mu milý úsmev, keď ich chladil počas horúceho dňa chladným vánkom v srdiečku Mu za to poďakovali a takto s Ním podobne každý deň žili vrúcny vzťah.

Dnes milé deti skúsime aj my viac Ho mať rád a ak máme doma nejaký obraz Pána Ježiša alebo už aj jasličky do ktorých sa má o 14 dní narodiť, povieme Mu nejako vlastnými slovami ako Ho ľúbime, máme radi.

Deň trinásty: piatok po 2. adventnej nedeli – Byť spokojný

(už len 15 dní 🙂 )

Svätý Jozef vedel, že vo všetkom potrebuje Božiu pomoc. Cítil zodpovednosť za Pannu Máriu a Ježiška, ktorý sa mal narodiť a robil počas ich cesty všetko, čo bolo v  jeho silách. Napriek tomu, aj keď používal všetky svoje schopnosti, vedel všetko nechať v rukách dobrého Pána Boha.

Dnes to budem robiť tak ako svätý Jozef – urobím najlepšie ako viem všetko, o čo ma ocko s mamkou požiadajú a nebudem smutný , ak mi nesplnia nejaké moje želanie.

Deň dvanásty: štvrtok po 2. adventnej nedeli

(už len 16 dní 🙂 )

Vida – Život (španielsky)

Milé deti. Mestečko Nazaret odkiaľ sa svätý Jozef s Pannou Máriou vydali na oslíkovi, je od Betlehema, ktorý bol cieľ ich cesty, viac ako 150 kilometrov. Celú túto cestu museli prejsť pešo, len za pomoci verného oslíka, ktorý niesol ich batožinu a z času na čas aj Pannu Máriu, ktorá čakala Ježiška. V tej dobe a na tejto ceste nemali mnohé veci, ktoré máme my. Nemali auto, ktorým by sa pohodlne, za pár hodín odviezli do cieľa, nemali pohodlné topánky v ktorých by sa im ľahko kráčalo, nemohli si dopredu zarezervovať ubytovanie v Nazarete, aby mali istotu, že budú mať kde prespať a podobne mnohé ďalšie veci. Oni ale boli vďačný dobrému Pánu Bohu za oslíka, ktorého majú, boli vďačný jeden za druhého, že sa majú radi, za slniečko, ktoré ich hrialo, za mesiac, ktorý im osvetľoval noc, za tie topánky a oblečenie, ktoré mali, aj za jedlo, ktoré mohli jesť.

Nám milé deti, dobrý Pán Boh dáva mnohé veci, ktoré máme a často úplne zadarmo. Dnes teda napíšeme, za čo všetko Mu chceme poďakovať. Poďakujeme Mu za všetky tie veci, ktoré možno svätý Jozef s Pannou Máriou vtedy počas cesty nemali. Poďakujeme Mu v liste najmä za ľudí, ktorých nám dal a majú nás radi (napr. ocko, mamka, dedko, p. učiteľka, kamarát(ka), súrodenci….).

Deň jedenásty: streda po 2. adventnej nedeli (Slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie) – Keď sa to všetko začalo

(už len 17 dní 🙂 )

Svätý Jozef a Panna Mária, ako kráčali cestou do Betlehema, často sa v myšlienkach vracali k tomu, ako sa to všetko začalo a niekedy sa o tom aj zhovárali. O tom, ako sa začali mať radi a ako do toho vstúpil dobrý Pán Boh keď poslal svojho anjela, najskôr za Pannou Máriou a potom – vo sne, aj za svätým Jozefom, a v srdiečku sa veľmi tešili. Dnes milé deti máme zároveň sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie , kedy si toto v evanjeliu z dnešného sviatku v celej cirkvi na svete, všetci veriaci pripomíname, tešíme sa tomu tak ako oni a trochu o tom viac premýšľame.

V modlitbe Anjel Pána…, ktorú sa cirkev odporúča modliť ráno, na obed a večer sa sprítomňuje tá chvíľa, kedy Panna Mária počula od anjela tú skvelú správu, že Boh sa chce narodiť cez ňu a že ona bude Jeho mamou. Túto chvíľu a modlitbu Anjel Pána… nám pripomínajú aj zvony, ktoré zvonia na kostole. Niekedy dávno, keď ľudia nemali hodinky, vedeli podľa zvonov koľko je hodín a na chvíľu sa vo svojej práci zastavili, aby sa pomodlili modlitbu Anjel Pána.

Dnes milé deti, sa spolu s Pannou Máriou a svätým Jozefom vrátime do tej chvíle, keď prišiel za nimi anjel a pomodlíme sa modlitbu Anjel Pána… pri obede a pri večeri.

Deň desiaty: utorok po 2. adventnej nedeli – Pomôcť modlitbou

(už len 18 dní 🙂 )

Keď svätý Jozef a Panna Mária putovali cez dedinky, cez rôzne mestá, polia a lúky, niekedy lepšími a niekedy horšími cestičkami, stretávali na tejto ceste mnoho ľudí. Niektorých z nich žiadali o pomoc, a naopak, niektorí z týchto ľudí žiadali o pomoc svätého Jozefa a Pannu Máriu. Oni často túto pomoc od druhých dostali a nikdy pomoc druhým neodmietli. Keď videli cestou niekoho v núdzi, snažili sa mu pomôcť a ak nemohli urobiť iné, prosili dobrého Pána Boha o pomoc pre tohto človeka.

Milé deti, my si dnes podobne ako oni, vyberieme jedného konkrétneho človeka vo svojom okolí (ocko, mamka, braček, sestrička, kamarát(ka), sused(ka), nejaký chorý alebo starý človek alebo hocikto iný, o kom vieme, že potrebuje pomoc. Pomodlíme sa za neho na obed a aj večer a poprosíme Ježiška, ktorý sa ma o chvíľu narodiť o pomoc pre neho.

Deň deviaty: pondelok po 2. adventnej nedeli (sv. Mikuláš 🙂 ) – Vedieť prosiť a tak rozdávať iným

(už len 19 dní 🙂 )

Milé deti. Dnes má sviatok sv. Mikuláš a včera večer a možno ešte aj dnes – kde sa vzal, tu sa vzal – objavil sa v našich topánkach, na chodbe alebo na okne krásny darček od sv. Mikuláša, z čoho sme mali veľkú radosť. Vieme, že sv. Mikuláš bol biskup a mal veľmi rád Pána Ježiša aj ľudí. Túžil spolu s Pánom Ježišom ľuďom pomáhať a začal takto darčekmi obdarovávať ľudí, keď počul prosbu troch sestier, ktoré sa chceli vydávať, no nemali peniaze na svadbu. V noci teda prišiel k ich domu a vhodil im do topánok, ktoré mali na okne, tieto potrebné peniaze. Svätý Jozef tiež prosil často Pána Boha, keď Panne Márii a Ježiškovi počas ich cesty niečo chýbalo, čo im on, svojimi silami nevedel zabezpečiť.

Dnes aj ja, podobne ako sv. Mikuláš či sv. Jozef budem poriadne natŕčať uši a porozmýšľam, čo asi potrebuje môj braček, sestrička, kamarát, ocko alebo mamka. Napíšem o tom Pánu Ježišovi list v ktorom mu o tom porozprávam a poprosím ho o tieto veci. Potom sa pomodlím za to pomodlím modlitbu Otče náš… a položím list na okno, aby si ho Pán Ježiš mohol kedykoľvek prečítať. Nemusím ho pre nich prosiť len o niečo materiálne ale napríklad aj o zdravie, radosť, o šťastie v srdiečku alebo aj o pomoc v nejakom probléme.

Deň ôsmy: 2 adventná nedeľa – Robiť druhých šťastnými

(už len 20 dní 🙂 )

Svätý Jozef bol šťastný najmä vtedy, keď videl, že je šťastná aj Panna Mária. Cestou sa snažil robiť pre ňu rôzne maličkosti – natrhal jej kvietky, povedal jej niečo milé, alebo jej jednoducho priniesol pohár vody, aby sa mohla napiť – len aby videl, že sa usmeje, že má radosť a dobrú náladu. Svätá Terezka z Lisieux nám radí podobne: „Pocítila som lásku a túžbu zabudnúť na seba a robiť radosť iným. Od tej chvíle som šťastná.“
Dnes som odhodlaný urobiť radosť niekomu v mojom okolí – ockovi, mamke, súrodencom, Ježiškovi, kamarátovi, susedom….


Poznáš, ktoré skutky na obrázkoch, keď ich urobíme, vedú k tomu, že spôsobíme druhým v srdiečku radosť?Obtiahni farebne cestičky, po ktorých môže radosť putovať od teba do srdiečka druhých.

Deň siedmy: Sobota po 1. adventnej nedeli – Trpezlivý ako sv. Jozef a P. Mária

(už len 21 dní 🙂 )

Svätý Jozef a Panna Mária pociťovali počas svojej únavnej cesty nedostatok všetkého – menej spánku, menej jedla, menej pohodlia a všetkých tých vecí, na ktoré sme my zvyknutí. Pri stretávaní sa s rôznymi ľuďmi na ceste prejavovali ale veľkú trpezlivosť, počúvali ich, pomáhali, modlili sa a napriek všetkému sa im nedostalo to, čo potrebovali.  Ale oni sa vedeli uspokojiť s tým málom čo mali.

Dnes sa rozhodnem byť podobne ako oni trpezliví s ostatnými ľuďmi okolo mňa.  

Naši rodičia nás majú radi a vďaka tomu máme mnoho vecí, ktoré sv. Jozef s P. Máriou na svojej ceste vôbec nemohli mať. Mamička sa na obrázku práve vracia domov. Vyfarbi, čo by si si prial aby ti priniesla.

Deň šiesty: Piatok po 1. adventnej nedeli – Zapáliť sviečku a zaspievať od radosti

(už len 22 dní 🙂 )

Svätý Jozef počas cesty, vždy keď nastal večer a tma, a on pripravoval miesto, kde by sa mohli s Pannou Máriou uložiť na spánok, vedel, že čoskoro príde ranné svetlo. Tiež podobne vedel že bude môcť vidieť a držať v náručí Mesiáša – Ježiška, ktorý sa narodí a prinesie svetlo dobra do nášho sveta a do našich srdiečok. 

Keďže dieťatko Ježiško, ktoré sa má o 22 dní narodiť je tým dobrým svetlom, ktoré osvetľuje moje srdiečko, chcem naňho čakať zo všetkých síl. Mysliac na Jeho príchod, zapálim dnes doma pre Ježiška sviečku, pri ktorej mu niečo zaspievam a tak mu vyjadrím svoju radosť ako sa na Neho teším.

Deň piaty: Štvrtok po 1. adventnej nedeli – Prejsť aj cez prekážky

(už len 23 dní 🙂 )

Počas cesty Panna Mária a svätý Jozef našli veľa zatvorených dverí a ľudí, ktorí reagovali chladne, bez záujmu, ale oni sa vedeli nad to povzniesť a mali napriek všetkému radi všetkých a tak mohli ďalej pokračovať na svojej ceste. Dnes sa budem snažiť zbúrať múr, ktorý mi bráni ísť ďalej, napríklad ak utrpím urážku a napriek tomu zareagujem s dobrotou, akoby o nič nešlo. Takýmto krôčikom pokory búram múr medzi mnou a niekým iným.


Prekonajte to, čo prekáža na ceste tým, že ich spojíte s ich tieňmi; dajte ale pritom pozor
na kvietky, tým sa treba vyhnúť!

Deň štvrtý: Streda po 1. adventnej nedeli – Počuť Ježiškov hlas

(Milé deti, zostáva nám už len 24 dní do narodenia Ježiška 🙂 )

Keď Panna Mária a svätý Jozef kráčali spolu smerom do Betlehema, niekedy táto cesta ubiehala v tichosti, kedy Panna Mária sústredila pozornosť na Ježiška vo svojom lone prihovárala sa mu. Sv. Jozef sa na ňu usmieval, nechcel ju rušiť a tiež načúval to, čo mu Pán Boh hovorí v jeho srdiečku. Dnes sa budem snažiť aj ja usmievať na iných, menej rozprávať a budem hľadať chvíľky ticha, aby som mohol počuť Ježiškov hlas.

Ježiško čaká na narodenie v lone Panny Márie

Deň tretí: Utorok po 1. adventnej nedeli – Aby sa P. Mária s Ježiškom mohli zohriať

Milé deti. Keď sa dnes pozrieme von oknom vidíme ako padá sneh a zvieratká aj vtáčiky hľadajú hľadajú miesto, kde by sa mohli schúliť a trochu zohriať. Aj sv. Jozefovi, P. Márii a Ježiškovi v jej lone je chladno a sv. Jozef cestou zbiera drevo pre P. Máriu a dieťa, aby mohol zapáliť oheň, pri ktorom by sa mohli zohriať. 

Dnes som odhodlaný niekomu pomôcť, urobiť niečo dobré, milé, nejaký dobrý skutok, ktorý toho druhého zohreje pri srdiečku.

Vystrihni si svoje snehové vločky
Stačí poskladať, vystrihnúť, rozložiť a vločka je na svete

Deň druhý: Pondelok po 1. adventnej nedeli – Mama P. Ježiša chce chrániť aj mňa

تويتر \ Fano على تويتر: "María de La O, queda una semana.... Cuanta  esperanza...ERO CRAS #mariadelao #EvangeliodelDia #EvangelioDeHoy  #Adviento2019 https://t.co/4eemTerm1B"

Najbezpečnejším miestom pre Ježiška bolo lono jeho mamy Márie. Touto malou modlitbou k Panne Márii sa k nej chcem uchýliť aj ja:

Pod tvoju ochranu sa utiekame, svätá Božia Rodička, neodvracaj zrak od našich prosieb, pomôž nám v núdzi a z každého nebezpečenstva nás vysloboď, ty Panna slávna a požehnaná. Amen.

Túto modlitbu sa pomodlím niekoľkokrát denne.

Inmaculada Concepción | Hoy toca Reli

Deň prvý: Prvá adventná nedeľa – Začiatok našej cesty

Recursos pastorales para Adviento y Navidad · Dibujos de Fano para colorear  · Diócesis de Málaga : Portal de la Iglesia Católica de Málaga

Vydať sa na cestu ako Mária a Jozef (čakať), znamená vstať zo spánku, z pohodlia a ísť v ústrety malému Ježiškovi. Dnes sa začínam hýbať – napríklad: ráno vstať o päť minút skôr, pomodliť sa; nesťažovať sa, keď je niečo, čo sa mi nepáči; robiť úlohu hneď namiesto toho, aby som ju odložil…

Adventné čakanie na príchod Pána Ježiša je spojené s hviezdou. Keď je okolo nás tma potrebujeme aspoň malé svetlo, vďaka ktorému lepšie vidíme. Vďaka svetlu môžeme ísť správnym smerom. Námorníci na mori sa riadili podľa hviezd. Spoj hviezdy tak, aby mali tvar dvoch najjasnejších súhvezdí na oblohe!

————————————————————————————————-

Slávnosť Ježiša Krista Kráľa – B – „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta“

Ježíš Kristus je král

Keď chceli židia Pána Ježiša ukrižovať, priviedli ho k Pilátovi. Pilát sa ho spýtal: „Ty si kráľ Židov?“ Pán Ježiš mu na to povedal „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta. Keby moje kráľovstvo bolo z tohto sveta, moji služobníci by predsa bojovali, aby som nebol odsúdený.“ Pilát sa Pána Ježiša opýtal znova: „Ty si teda predsa kráľ?“ Pán Ježiš mu odpovedal: „Áno, ja som kráľ. Do môjho kráľovstva patria všetci, ktorí chcú počúvať Pána Boha.“

Pán Ježiš je Kráľom neba a zeme najmä preto, lebo nám dal všetko, celé svoje srdce. Dať všetko je väčší dar ako dať malú časť. Ako dávať tým, ktorých máme radi všetko, alebo čo najviac z toho čo máme, určite vieme. Ako ale dávať všetko Bohu? Čo mu dať? Čo má najviac rád? Najviac rád má každého z nás a tak mu môžeme dávať seba. To stále znie ako hádanka, ktorú ale ľahko vyriešime. Dávať seba znamená púšťať druhého k sebe, pozývať ho k sebe, byť s ním. Boha môžeme k sebe pozývať a púšťať ho k sebe tak, že všetko, čo budeme robiť – hrať sa, učiť sa, jesť, pozerať sa na televíziu začneme a ukončíme modlitbou.


V nedeľu budeme sláviť veľký sviatok. Aký? To zistíš ak obrázok správne vyfarbíš.


Prepoj od Ježiša všetky srdcia dokopy, tak, aby žiadne nezostalo samé.
Dokresli tváre a k prázdnym srdciam dokresli postavy.


Počuli sme, že Pán Ježiš je Kráľ. Iste ľahko spoznáš, ktoré veci na obrázkoch sa hodia pre kráľa a ktoré nie. Pri každej dvojici skús vymyslieť,  komu by tá vec ktorá ostala mala patriť.

—————————————————————————————————

Sviatok sv. Martina

Svätý Martin bol pôvodne rímsky vojak, neskôr pustovník aj biskup, ktorý žil vo Francúzsku v 4. storočí. Podľa legendy býva zobrazovaný ako vojak, ktorý sa delí so žobrákom o svoj plášť.
Dal sa pokrstiť a odišiel z armády. Žil ako pustovník, neskôr bol zvolený proti svojej vôli biskupom.

Martin sa narodil dávno dávno, v mestečku zvanom Sabária (Turecko). Jeho otec bol dôstojníkom v rímskej armáde. Keď sa s Martinom hrával, tak mu vravel: Raz budeš tiež vojakom ako ja. Neskôr, keď mal Martin 15 rokov, obliekol si brnenie, vojenský plášť, nasadil si na hlavu helmu a stal sa vojakom, tak ako si prial jeho otec.  Otec mu vtedy povedal: Od tejto chvíle slúžiš Rímu a cisárovi. Martin na svojom bielom koni prešiel mnoho ciest. Raz prichádzal v noci s ostatnými vojakmi ku svojej vojenskej posádke a vonku bola veľká zima.  Už sa tešil, že je zachvíľu tam a aj keď bol oblečený, samého ho triaslo od zimy. Pri bráne mesta ležal slabučko oblečený žobrák a prosil o pomoc, ale nikto si ho nevšímal. Keď videl prechádzajúcich jazdcov, volal na nich: Zmilujte sa nado mnou prosím! Nikto mu ale nič nedal. Vojaci naňho kričali: Neotravuj, nič nemáme. Ani Marin pri sebe nič nemal. Vraví mu: Prepáč, rád by som ti pomohol, no nemám pri sebe nič. No niečo ma napadlo! Vytiahol svoj meč, zobliekol svoj krásny červený plášť, preťal ho na dve polovice a jednu dal tomuto chudobnému. Ten trasúc sa od zimy od radosti zavolal: Ďakujem ti Martin! Si veľmi dobrý človek! A aj jeho biely koník sa tešil, že má takého dobrého pána. Neskôr v noci, keď Martin spal, zjavil sa mu vo sme Pán Ježiš oblečený v jeho plášti, usmieval sa na neho a povedal mu: Martin, svojim plášťom si obliekol mňa! Potom Martin vojenské remeslo zavesil na klinec, lebo nechcel už bojovať, ale chcel pomáhať chudobným. Za celý svoj život urobil pre ľudí veľ dobrého. Ľudia ho mali radi a chceli aby sa stal biskupom. Do toho sa Martinovi ale veľmi nechcelo. A tak aby ho nezvolili za biskupa, schovával  sa v chlieve s husami. Ľudia ho všade hľadali a vraveli: Kde len môže byť? Husi ho však svojim gáganím prezradili. Ľudia kričali: Musí byť tu! Našli ho a tak sa nakoniec Martin predsa len stal biskupom. Preto sa na sviatok sv. Martina vždy, podľa tradície piekla pekná vykŕmená husička, na pamiatku toho, že ho vtedy tieto husi prezradili.

A ešte k tomu bielemu koňovi. Martin ako vojak jazdil na bielom koni a v deň jeho sviatku sa u nás často stávalo, že napadol prvý krásny biely sneh. A preto sa hovorí, že Martin príde na bielom koni.


Sv. Martin sa podelil so žobrákom o svoj vojenský plášť, aby ho ochránil pred prechladnutím. Nasledujúcu noc sa mu zjavil vo sne Pán Ježiš zahalený do darovaného plášťa a povedal: Martin, ešte katechumen, ma zakryl týmto plášťom.
Vieš kto je to katechumen? Je to spravidla dospelý človek (ale môže ním byť aj staršie dieťa), ktorý sa pripravuje na prijatie sviatosti krstu a vstup do spoločenstva cirkvi.
Pomôž Martinovi nájsť cestu k svojmu koníkovi.

———————————————————————————————————

Osem dňová oktáva za našich zosnulých

Slavnost Všech svatých a vzpomínka na naše zemřelé

Do cirkvi patria živí aj zosnulí, veľkí svätci aj nenápadní ľudia, a všetci si navzájom pomáhame. Môžeme prosiť o príhovor obľúbených svätcov, ale na druhej strane aj modlitbou pomáhať našim zomrelým, ktorí prechádzajú vlastným očistením. Všetci máme totiž spoločný cieľ a na ceste k tomuto cieľu si takto navzájom pomáhame.

V jednej dedinke bol kostolík a na ňom bol zvon, ktorý sa volal Bella. Táto Bella odbíjala každý deň hodiny vyzváňala aj na Anjel Pána v tejto dedinke. Či snežilo, pršalo, alebo svietilo slnko, Bella nikdy nezabudla zazvoniť a jej hlas sa rozliehal po všetkých kopcoch okolo. Keď zvonila, tak aj srnky zdvihli hlavy, aj medveď natŕčal uši,  aj diviaky začali kvičať. Bola priateľkou všetkých. Kamarátila sa najmä s jednou veveričkou s veľkým červeným chvostom, ktorá žila na borovici pri kostole a často priskákala až k zvonu, aby sa s ňou porozprávala. Táto Bella mala aj veľmi dobrého kamaráta, pekára Mateja.  Bol prvý, kto na svitaní otvoril okno a pozdravil ju, keď zvonila na dobré ráno. 

Jedného jesenného dňa sa Bella tíško rozplakala.  Pršalo a neďaleko na malom cintoríne sa zišli ľudia na pohrebe. Kamarátka Veverička s veľkým červeným chvostom hneď prišla a pýtala sa: Bella, prečo plačeš? Veverička, umrel môj Matej.  Veverička si sadla k Belle a plakala spolu s ňou. 

Prešlo niekoľko dní a zdalo sa, že život sa vrátil do starých koľají.  Ale raz ráno, keď Bella začala zvoniť na Anjel Pána, všimla si, že niekto pri nej na okne sedí. Bol to skutočný a živý človek, no zvláštne žiaril a vyzeral ľahulinký ako obláčik. Bella zakričala: Matej, veď to si ty! Áno, som to ja, povedala žiarivá postava. Myslela som si, že si pri P. Bohu? Naozaj som pri P. Bohu, povedal Matej. No nezdá sa mi, že si úplne spokojný. Som veľmi šťastný ale niečo mi chýba. Maličkosť, ale chýba mi. Bella bola zmätená: Ako ti môže pri P. Bohu niečo chýbať? Vieš, zvonček môj, ani tam hore nechceme, aby na nás zabudli. Potrebujeme, aby si na nás niekto spomenul. Vieš, Anjeli z neba každý deň prilietajú na zem pozbierať modlitby, ktorými sa ľudia prihovárajú za svojich milovaných. Anjeli ich prinesú do neba a odovzdajú ich P. Bohu a tiež  dušiam. Mne však nikdy nič neprinesú.  Matej bol šťastný aj smutný zároveň.  Bolo to divné. Ja sa o to postarám! zahlaholila Bella.

Od toho dňa vždy, keď prechádzali po námestí Matejovi príbuzný, deti a vnúčatá, zvon sa poriadne rozozvučal a zvonil: Pamätaj na Mateja! Pamätaj na Mateja!  Znepokojení ľudia vychádzali pred domy a pýtali sa: Čo sa to deje? Starosta prikázal strážnikom, aby dali do poriadku zvon, ktorý vyzváňal mimo plánu.  Bella však neprestala vyzváňať, kým sa Matejovi príbuzní a mnoho iných ľudí nezišlo na cintoríne, aby sa pomodlili za dobrého pekára. V ten večer priniesli anjeli do neba obrovské množstvo modlitieb za Mateja. A Bella tak zazvonila od radosti, až sa roztriasli všetky kopce na okolí.

Vymaľuj si veveričku s veľkým červeným chvostom

Kids Paint Online Coloring
A tiež jej najlepšiu priateľku, zvonček Bellu

—————————————————————————————

Slávnosť Všetkých svätých (1. 11.)

V pondelok na sviatok Všetkých svätých budeme počuť od Pána Ježiša, čo máme robiť, aby sme sa stali svätými. Týmto deviatim zásadám hovoríme Blahoslavenstvá:

• Blahoslavení, ktorí nechcú mať všetko, ale stačí im to, čo majú.

• Blahoslavení, ktorí vedia uznať svoju chybu a ľutovať ju.

• Blahoslavení, ktorí sa nesnažia byť vždy prví, nekričia a nerozčuľujú sa.

• Blahoslavení, ktorí nepodvádzajú a hovoria pravdu.

• Blahoslavení, ktorí všetkým pomáhajú a sú ochotní.

• Blahoslavení, ktorí nerobia nič neslušné.

• Blahoslavení, ktorí sa snažia, aby sa všetci okolo nich cítili pekne, ktorí sú milí, kamarátski a veselí.

• Blahoslavení, ktorí vydržia robiť dobré veci, aj keď sa im druhí posmievajú.

• Blahoslavení, ktorí sú hrdí na to, že sú kresťanmi, a žijú podľa toho.

Stromy postupne opadávajú, sem tam prší a často sa ukáže aj slniečko (aj keď zubaté :-)). Prichádza chladnejší ročný čas. Príroda trochu zošedivela, akoby trochu zostarla a spomaľuje sa v nej život. Aj my ľudia cítime vtedy viac ako inokedy, že na svete je aj smrť, a to nám prináša aj smútok. Čo s ním?

Kresťania si často pripomínajú, že Boh vie urobiť srdcia každého človeka svieže a krásne od mladosti až do staroby. Napriek ťažkostiam života, chorobám, dokonca aj napriek smrti. Boh je stále plný života a dobra, z lásky sa radostne rozdáva, je svätý, a ľudia sa mu môžu podobať, keď sú s ním. Aj oni sa stávajú svätými, podobne ako ich Otec.

Svätí žili aj zomreli ako verní a statoční Boží priatelia. 1. novembra je spoločná slávnosť Všetkých svätých. Boh má mnoho priateľov: niektorí sú veľmi slávni, o iných vie len on sám, niektorí žili veľmi dávno, iní celkom nedávno, a patríme k nim vlastne aj my, ktorí v priateľstve s ním ešte len rastieme. Je to sviatok celej Božej rodiny, cirkvi.

Návrat hore